Warszawskie Targi Sztuki

Rempex

 
 
 
 

 Mapa dojazdu


Archiwum:

 

   8 edycja - 2010 

 

   9 edycja - 2011 

 

 10 edycja - 2012 

O targach

11 Warszawskie Targi Sztuki
11-13 października 2013
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie
 
 
Prezentacja pierwszego indeksu polskiego rynku sztuki 

 

Warszawskie Targi Sztuki chcą zdobyć szeroką publiczność

Wyjątkowe warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Józefa Wilkonia mają być przebojem tegorocznych Warszawskich Targów Sztuki. Cieszący się międzynarodową renomą rzeźbiarz, malarz i grafik będzie gościem specjalnym spotkań. W ten sposób przedsięwzięcie ma zyskać nowy, bardziej otwarty charakter. Ale Targi będą też, jak do tej pory, miejscem spotkania przedstawicieli galerii, marszandów, kolekcjonerów i kuratorów.

Warszawskie Targi Sztuki szukają nowej formuły. Z wydarzenia, którym interesowali się przede wszystkich fachowcy i ludzie z branży, Targi mają się przekształcić w przedsięwzięcie dostępne także dla ogółu miłośników sztuki. Dlatego organizatorzy zdecydowali się uczynić hasłem przewodnim spotkań edukację. Do współpracy zaprosili znanych artystów.

Najważniejszym zapewne punktem tegorocznych Targów będą spotkania edukacyjne z Józefem Wilkoniem. Pod przewodnictwem artysty o międzynarodowej sławie będzie pracowało kilkudziesięciu małych gości wystawy. Efektem ma być jeden gigantycznych rozmiarów obraz, zaprezentowany w czasie targów. Mistrz będzie pokazywał nie tylko jak malować, ale opowie też jak rzeźbić i tworzyć grafiki. Dodatkowo zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę jego słynnych rzeźb, figur gigantycznych zwierząt, które zostaną sprowadzone z domu artysty do miejsca wystawy – Arkad Kubickiego. Do ich transportu potrzebny będzie osobny dźwig. Oprócz Wilkonia drugim znanym twórcą, który weźmie udział w projekcie edukacyjnym będzie Andrzej Pągowski. Słynny grafik będzie uczyć sztuki malowania plakatów. Opowie też o tym, w jaki sposób współczesna sztuka służy masowej komunikacji. Do projektu edukacyjnego dołączy także Jan Dobkowski, słynny malarz zielono-czerwonych obrazów, znany od kilkudziesięciu lat, jego prace znajdują się w jednym z najważniejszych muzeów - Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Warszawskie Targi Sztuki na stałe już zadomowiły się w kulturalnym krajobrazie Warszawy. Z każdym rokiem jednak organizatorzy starają się uczynić je bardziej atrakcyjnymi. Dlatego oprócz wystawców krajowych (m.in. Zderzak, Jan Fejkiel Gallery, Piekary, Wizytująca, Mostra) pojawią się też goście z zagranicy: z Paryża – ROI DORE, prezentująca polską sztukę emigracyjną i Rickshaw House Gallery z Londynu, promująca sztukę abstrakcyjną oraz Galeria Stawki 2A reprezentująca artystów rosyjskich. Na Targach pojawi się też sztuka dawna, oprócz rodzimych antykwariatów udział weźmie też DASA PAHOR z Monachium. Organizatorzy liczą, że Warszawskie Targi Sztuki będą promować Warszawę równie skutecznie, jak Art Paris – Paryż czy Viennafair – Wiedeń.

- Od samego początku traktujemy tę inicjatywę jako „non profit” - mówi Piotr Lengiewicz, Prezes Zarządu Rempexu, organizatora Targów. - Jej podstawowym celem jest popularyzacja sztuk plastycznych jako niezmiernie istotnego elementu kultury, towarzyszy jej także istotny aspekt edukacyjny. Dzięki zaprezentowaniu w jednym miejscu ponad 50 galerii z Polski i Europy chcemy propagować dobrą sztukę w naszym społeczeństwie – stwierdza.

W związku z tym, że zgłosiło się w tym roku tyle dobrych galerii, będzie można kupić prace uznanych już artystów m.in. Jurrego (Jerzy Zieliński), Jerzego Nowosielskiego, Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Tadeusza Dominika, Ryszarda Grzyba, Włodzimierza Pawlaka, Bronisława Krzysztofa, Jerzego Kałuckiego, Jerzego Panka, Jacka Sroki, Adama Smolany, Izabelli Gustowskiej, Michała Zaborowskiego, Leszka Jampolskiego, Michała Batorego itd. oraz młodych, utalentowanych twórców, takich jak: Erwina Ziomkowska, Łukasz Stokłosa, Monika Chlebek, Dawid Czycz, Basia Bańda, Grupa Twożywo. Bardzo modną wśród kolekcjonerów na świecie fotografię będą reprezentować m.in.: Bogdan Konopka, Krzysztof Zarębski. Dużo interesujących obiektów przygotowały też antykwariaty, skupione na sztuce dawnej – dodaje z kolei Kama Zboralska, przewodnicząca Rady Programowej 11. Warszawskich Targów Sztuki.

 

Co roku nasze Targi odwiedzają tysiące gości– stwierdza Lengiewicz. - Są wśród nich osoby zawodowo związane z rynkiem sztuki, jak również miłośnicy sztuki dla których samo obcowanie z malarstwem, rzeźbą czy też przedmiotami dobrego rzemiosła artystycznego jest dużą atrakcją. Targi to jedno z wielu działań jakie powinny być podejmowane w celu propagowania sztuk plastycznych wśród zalewającej nas tandetnej kultury. Wieloletnie zaniedbania należy pokonywać. Warto namawiać ludzi aby w wolnej chwili wstępowali do galerii, do muzeum i aby raz do roku odwiedzili Warszawskie Targi Sztuki – podsumowuje Piotr Lengiewicz, Prezes Zarządu Rempexu. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich w dniu 11 października 2013 roku o godz. 15:30 podczas otwarcia 11. Warszawskich Targów Sztuki podpiszą dokument – porozumienie o współpracy w zakresie wymiany informacji na temat polskich strat wojennych.

Rada programowa 11. WTS w składzie, przewodnicząca: Kama Zboralska, Piotr Lengiewicz, Lena Szwed - Strużynska.

 

Zapraszamy!

 

Zainteresowanych prosimy o kontakt 
info@warszawskietargisztuki.pl
tel. 669 111 109
 
PLAN TARGÓW
LISTA GALERII

Godziny otwarcia Targów:
11 Października/October (Piątek/Friday): 15.30 – 20.00

12 Października/October (Sobota/Saturday): 11.00 – 19.00

13 Października/ October (Niedziela/Sunday): 11.00 – 17.00

 
formularz zgłoszeniowy
regulamin
regulamin EN
 
 
PO TARGACH:
Kilka ciekawostek 

- w konkursie na najciekawsze stoisko w kategorii Sztuka współczesna wygrały Galeria WizyTUjąca oraz Kolekcja ForForm

 
 
- najciekawsze stoisko Sztuki dawnej to Galeria 32 Zwycięzców wybrała komisja w składzie Kama Zboralska, Janusz Miliszkiewicz oraz Andrzej Pągowski- najciekawsze stoisko wybrane przez zwiedzających należało do galerii Quadrilion- najciekawszy obiekt wybrany przez zwiedzających to rzeźby Józefa Wilkonia

 
 
 
 
 
 
 
 
 
              

Fotorelacja z Warszawskich Targów Sztuki na portalu Rynek i Sztuka

Dziennik Polski na wyspach brytyjskich - artykuł o Targach
 
 

Warszawskie Targi Sztuki